GST-H150S18-M
GST-H150S18-M
  • Brand:
    POWERLD
  • Item NO.:
    GST-H150S18-M
  • Wattage (W):
    150
  • Input:
    176-264Vac
  • Output:
    18
  • PFC:
    N
  • Conformal Coating:
    N
  • Approval:
  • Dimension:
    450*300*250mm
  • Product Detail
SPECIFICATION
MODEL
GST-H150S18-M
OUTPUT
DC Output
18V
Rated Current
8.33A
Current Range     Note 1
0~8.33A
Ripple and Noise   Note 2
0Ta50
180mVpp
-25Ta0
400mVpp
Voltage ADJ.  Range
17~20V
Voltage Accuracy
±2.0%
±1.0%
±1.0%
±1.0%
±1.0%
±1.0%
Line Regulation
±0.5%
±0.5%
±0.5%
±0.5%
±0.5%
±0.5%
Load Regulation
±2.0%
±1.0%
±1.0%
±1.0%
±1.0%
±1.0%
Set-up Time
≤4S(220Vac input, Full load)
Hold up Time
≥16mS(220Vac input, Full load)
Temperature Coefficient
±0.03%/℃
Overshoot and Undershoot
<5.0%
INPUT
Voltage Range
176-264Vac
Frequency Range
47Hz--63Hz
Efficiency ( Typical)@25℃
≥84%@Typ.
AC Current (max.)
2.5A (220Vac)
Inrush Current (Typical)
50A@220Vac Cold start
Leakage Current
Input—output:<0.25mA     Input—PG:<3.5mA
PROTECTION
Over Load
8.75~12.5A, hiccup mode, auto recovery
Over power
157.5~225W, hiccup mode, auto recovery
Short Circuit
Long-term mode, auto recovery
ENVIRONMENT
Operating amb. Temp. & Hum.
-25~50;  20%~90%RH  No condensing;( refer to the derating curve)
Storage Temp. & Hum.
-40℃~85℃;  10%~95%RH  No condensing
SAFETY &EMC
(Note3)
Safety Standards
GB4943/EN60950
Withstand Voltage
Primary-Secondary: 3.0KVac/10mA.Primary-PG:1.5KVac/10mA. Secondary-PG: 0.5KVDC/10mA.
Isolation Resistance
10M ohms
EMS Immunity
Compliance to EN61000-4-2,4,5,8,11;
OTHERS
MTBF (MIL-HDBK-217F)
More than 200,000Hrs (25℃, Full load)
Dimension  (L*W*H)
199×99×38mm
Packing
Cooling method
Cooling by free air convection
NOTE
2.     Measured at 20MHz of bandwidth by using a 12” twisted pair-wire terminated with a 0.1 uF & 47uF parallel capacitor.